nadzór autorski

Po co mi ten cały nadzór? Kilka słów o wyobrażeniach i realiach.


Wymarzone mieszkanie lub dom chcecie urządzić wygodnie, funkcjonalnie, pięknie i w dodatku, tak aby odwiedzającym chociaż lekko zaparło dech w piersiach 😉

Decydujecie się na wsparcie projektanta wnętrz i przystępujecie do rozmów o współpracy.

Po omówieniu procesu projektowego, proponujemy możliwości wsparcia w trakcie procesu realizacji projektu w zakresie nadzoru autorskiego lub inwestorskiego, który jest naturalną konsekwencją przygotowanej dokumentacji projektowej. I o tym właśnie dzisiaj słów kilka. Odpowiemy na pytania co to właściwie jest nadzór autorski i inwestorski, czym się od siebie różnią, po co tak na prawdę są Wam potrzebne i dlaczego warto za niego zapłacić?

 Poprawnie wykonany kompleksowy projekt zawierający moduł koncepcyjny, wykonawczy,  uzupełniony o jakościowo-ilościowe zestawienie materiałów, elementów wykończenia i wyposażenia jest wystarczający, aby – to stwierdzenie ma ogromne znaczenie- przy odpowiednim zaangażowaniu Inwestora w proces realizacji, poprawnie zrealizować założenia projektu.

(O tym jak należy się przygotować do pierwszej rozmowy i jak wygląda proces projektowy pisałam w artykule „Poznaj 7 kluczowych kroków do projektu wnętrza” )

Natychmiast nasuwa się pytanie, co to znaczy „odpowiednie zaangażowanie Inwestora”? Oznacza to ni mniej ni więcej, że do zadań Inwestora należy poszukiwanie ekip wykonawczych, stolarzy, dostawców, zamawianie materiałów, koordynacja i kontrola poprawności wykonywanych prac podczas realizacji projektu. Można oczywiście skorzystać z wykonawców i dostawców poleconych przez projektanta, co stanowi duże ułatwienie i większą gwarancję dobrego wykonania, ale kwestie terminowe, cenowe ustalone są z nimi przez Inwestora we własnym zakresie. Wymaga to od Inwestora zaangażowania czasowego oraz dużego zorganizowania i wiedzy o procesie realizacyjnym, aby tak skoordynować przebieg całego przedsięwzięcia, by min. materiały spływały na czas, aby majstrowie nie mieli przestojów spowodowanych brakami w dostawach. Inwestor powinien także umieć odpowiedzieć na pytania wykonawców i samodzielnie podejmować decyzje w przypadku powstania pytań lub wątpliwości , które były niemożliwe do przewidzenia podczas prac projektowych. Inwestor powinien pilnować terminowości i jakości dostarczanych materiałów i wyposażenia. Mówiąc wprost, powinien bezpośrednio współpracować z dostawcami i wykonawcami przez okres realizacji projektu.

Nie każdy jednak czuje się na siłach, dysponuje odpowiednią ilością czasu czy energii, a przede wszystkim chęci, aby ten proces realizacji wykończenia mieszkania czy domu, trwający z reguły od 1,5 czasem do 3 miesięcy i dłużej przejść bez nadszarpnięcia swoich nerwów, zaniedbania pozostałych obowiązków czy popełnienia błędów skutkujących zbędnymi kosztami czy wydłużeniem czasu realizacji.

W związku z tym projektanci bardzo często już na pierwszym spotkaniu z Inwestorem proponują skorzystanie z usługi nadzoru autorskiego nad projektem, a nawet nadzoru inwestorskiego, który ma za zadanie zdjęcie z głowy Inwestora całe logistyczne zamieszanie.

W naszej pracowni każdy klient zamawiający kompleksowy projekt aranżacyjny ma zapewnione w jego ramach spotkanie mające na celu przekazanie dokumentacji wykonawcom, tj. ekipie wykończeniowej i stolarzowi bez względu na to, czy dany specjalista jest czy nie jest przez nas polecony. Takie spotkanie ma na celu omówienie dokumentacji i odpowiedź na wszystkie pojawiające się pytania wykonawców. Po tym etapie właściwie nasza współpraca formalna dobiega końca. Oczywiście zawsze można zadzwonić z pytaniem i nikt nie zostanie pozostawiony samemu sobie bez odpowiedzi, jednak, gdy klient decyduje się na nadzór autorski ma zapewnione wsparcie nie tylko telefoniczne.

Czym zatem jest nadzór autorski a czym nadzór inwestorski?

Nadzór autorski prowadzony podczas realizacji projektu gwarantuje Wam, że projektant prowadzący będzie w stałym kontakcie z wykonawcami, tj. ekipa wykończeniowa, stolarz, tapicer, wykonawca tekstyliów, itp. i na bieżąco będzie odpowiadał na ich pytania i wątpliwości, oraz pomagał Państwu podejmować decyzje w sprawach, które mogą pojawić się w trakcie realizacji. Projektant będzie odwiedzał miejsce inwestycji, sprawdzał poprawność wykonywanych prac względem założeń projektu, i ewentualnie korygował kierunek działań tak, aby finalny efekt działań specjalistów doprowadził do osiągnięcia założonego w projekcie efektu. Kwestie logistyczne w tym wypadku leżą po Państwa stronie.

Nadzór inwestorski natomiast to dużo szersza forma wsparcia, obejmująca tak naprawdę reprezentowanie interesów inwestora w miejscu inwestycji oraz organizacja całego procesu logistycznego przy realizacji projektu w taki sposób, aby zaangażowanie Inwestora w realizację projektu było znikome. Nadzór inwestorski to zakres działań począwszy od znalezienia odpowiednich wykonawców, wynegocjowanie odpowiednich warunków współpracy w imieniu inwestora, zamówienie materiałów, skoordynowanie dostaw, harmonogramowanie prac w miejscu inwestycji tak, aby proces przebiegał sprawnie, efektywnie i bez dodatkowych kosztów. Oczywiście nadzór inwestorski zawiera w sobie w pełni nadzór autorski. Projektant prowadzący jest właściwie jedyną osobą, z którą kontaktuje się Inwestor, nie zawracając sobie głowy negocjacjami, dyskusjami z wykonawcami czy dostawcami. Działania inwestora ograniczają się właściwie do regularnego odbierania raportów od projektanta na temat postępu i jakości wykonywanych prac i wykonywania zleconych płatności. Inwestor pojawia się w mieszkaniu/ domu w momencie kiedy jest on już w pełni wykończony i wyposażony. Jednym słowem wkracza na gotowe.

Jak możemy zatem kalkulować koszt nadzoru autorskiego i inwestorskiego?

Nadzór autorski w naszej pracowni to koszt około 25% wartości projektu. Koszt nadzoru inwestorskiego natomiast jest ściśle związany z zakresem prac, stopniem skomplikowania projektu, potencjalnym czasem jego trwania, lokalizacją, itd., zatem zawsze wyceniany jest indywidualnie

Czy warto korzystać z nadzoru?

Zdecydowanie tak. Przede wszystkim wskazany i bardzo często wybierany przez klientów jest nadzór autorski, który zapewnia Wam wsparcie, poczucie bezpieczeństwa na wypadek pytań i wątpliwości oraz komfort podczas całego procesu realizacji, wynikający z poczucia, że nie zostaliście z realizacją projektu sami.

Nadzór inwestorski polecamy jest zwłaszcza tym, którzy nie mają czasu na zaangażowanie się w dość dynamiczny proces realizacyjny, także tym, którzy nie mają możliwości fizycznego udziału w realizacji ze względu na dzielącą ich odległość od miejsca inwestycji lub częste wyjazdy służbowe, oraz każdemu, kto chce mieć pewność, że jego wnętrze będzie wykonane dokładnie tak jak założyliśmy w projekcie 🙂

Pamiętajcie, że doświadczony projektant u boku podczas procesu realizacyjnego to dobry duch, który służy radą, wsparciem, a przede wszystkim pozwoli zrealizować projekt bez zbędnych nerwów i kosztów.

Dziękuję za lekturę i zapraszam ponownie już wkrótce.

Miłego dnia:)

 

Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą naszej pracowni wejdź na stronę https://www.jmjinteriors.pl
aby być na bieżąco polub fanpage https://www.facebook.com/jmjinteriors/