Antyki zawsze w cenie

Antyki, starocie, pamiątki po dziadkach, to wszystko potocznie możemy zaliczyć do grupy antyków. Są to przede wszystkim meble, ale też inne elementy wystroju lub wyposażenia domu/ mieszkania (bo tu o tego typu antykach mowa) , np. lustra, lampy, obrazy itp. Warunek jest jeden, musi być to przedmiot w pewnym sensie unikatowy, wartościowy (często jest to także wartość sentymentalna, emocjonalna), który ma przede wszystkim wyraz artystyczny czy wartość historyczną związaną z epoką.

 

Od dawana posiadanie takich elementów, mebli stanowiło o statusie Państwa domu i tak jest do dzisiaj. Zatem u tych wszystkich, którzy pragną zaznaczyć wyjątkowość swojego wnętrza , pokazać także swoje pasje, zainteresowania, czy gusta warto pokusić się o antyki lub antyk w domu. W dzisiejszych czasach mamy ogromne możliwości w tej materii, gdyż nie tylko wnętrza w całości wyposażone w stylowe meble czy dodatki są interesujące i wartościowe, choć przyznać trzeba, że takie wnętrza mają w sobie coś wyjątkowego, ale też wnętrza nowoczesne, czy industrialne wzbogacone jednym czy kilkoma wyjątkowymi elementami sprzed wieku są niezwykle ciekawe i szalenie modne.

antyki

Na moment zatrzymam się przy wnętrzach klasycznych, gdzie antyki często stanowią główny element wyposażenia. Z pewnością są to wnętrza nie dla każdego. Odnajdą się w nich pasjonaci, często w takich wnętrzach żyją literaci, malarze, intelektualiści oraz wszyscy Ci, którzy pałają pasją do historii i sztuki jako takiej, ale też często do bogatej historii swojej rodziny. Należy bowiem pamiętać, że aby wyposażyć wnętrze w antyki i zrobić to ze smakiem, nie natomiast na zasadzie składowiska przypadkowych elementów, wymaga to przede wszystkim czasu. Czasu na poszukiwanie ciekawych i pięknych drewnianych, rzeźbionych mebli, złoconych ram, bijących zegarów. Znajdujemy je na pchlich targach, u starszych członków rodziny, u znajomych, w antykwariatach. Są to wieloletnie poszukiwania, a zbiory antyków kontynuowane są często z pokolenia na pokolenie. I to jest właśnie szczęście tych wszystkich, którzy po swoich rodzicach, dziadkach otrzymali już nie tyle gotowy, co rozpoczęty zbiór antyków, który poprzez całe swoje życie będą uzupełniać i w konsekwencji przekażą je swoim dzieciom. Wówczas możemy zobaczyć prawdziwe perły, niezwykłe kolekcje mebli, obrazów, i wielu innych przedmiotów, które mają ogromną wartość historyczną, ale także niebagatelną wartość finansową. Każda osoba wrażliwa na piękno sztuki użytkowej odnajdzie się w takim kompletnym, a jednocześnie niekompletnym bo wciąż uzupełnianym wnętrzu. Z pewnością możemy o takim wnętrzu powiedzieć, że „ma duszę”.

antyki

Osoby, które nie miały tyle szczęścia i nie odziedziczyły w spadku kolekcji XIX-wiecznych „biedermeierów”, mogą również zacząć swoją przygodę z antykami. Jest to propozycja również dla tych, którzy lubią wnętrza nowoczesne, ale okraszone smaczkiem historii. Współcześnie wnętrza pozwalają nam na łączenie nowoczesnego wystroju z pojedynczymi elementami o wartości historycznej , np. ze stylową toaletką czy stolikiem, komoda lub kredensem po babci. W prowadza to wyróżniający motyw do wnętrza i sam w sobie staje się elementem nie tylko użytkowym, ale przede wszystkim dekoracyjnym, nawet artystycznym. Zabiegów na wprowadzenie antyków do wnętrza jest wiele. Można je wprowadzić w czystej postaci, tj. wstawiając rzeźbioną konsolę czy mosiężną lampę do wnętrza, ale także używając jedynie elementów zabytkowych przedmiotów, np. kół od maszyn gospodarczych jako podstaw stołów czy stolików, podstawy maszyn do szycia stają się czasem elementami szafek umywalkowych, a dekoracyjne złocone ramy mieszczą w sobie współczesne abstrakcje. Są to elementy wprowadzone nie-wprost, ale dające smak epoki, często w nowoczesnym wnętrzu stanowią tzw. kropkę nad „i” czy przysłowiową „wisienkę na torcie” 😉 Kiedy zakochamy się w takim ubieraniu wnętrza w stylowe elementy, możemy stać się tym dziadkiem czy babcią dla potomnych , którzy rozpoczęli tworzenie kolekcji rodzinnych antyków, mimo iż zamieszkiwaliśmy podmiejski domek zbudowany przez dewelopera. Szukajmy zatem, rozglądajmy się i nie pozostawajmy obojętni na starocie, pamiętając, że po renowacji mogą one stanowić wyjątkowy, czasem główny element wystroju naszego wnętrza.