moodboard co to jest

Moodboard- co to jest i jak pomaga stworzyć koncepcję Twojego wnętrza?

Moodboard to ostatnio słowo modne i już niemalże powszechne. Jednak czy tak na prawdę wiesz co to jest moodboard?
W tym wpisie wyjaśnię Ci czym jest moodboard, do czego służy i jak go tworzyć. Zobaczysz, że jego stworzenie nie jest trudne i, że może Ci bardzo pomóc w wykreowaniu wizerunku Twojego wnętrza, tak aby było na prawdę piękne i odpowiadało twoim upodobaniom.

Co to jest moodboard?

Moodboard to w dosłownym tłumaczeniu tablica nastroju. I rzeczywiście tak jest. Jednak moodboard to coś więcej.
To najprostszy i najszybszy sposób na stworzenie koncepcji projektowej, czyli wykreowanie pomysłu na wnętrze. Jego zadaniem jest pokazanie ogólnej stylistyki wnętrza, w tym min. barw, deseni, faktur.
Pojawiają się w nim także przykładowe meble, dodatki, oprawy oświetleniowe.
Można zawrzeć w nim także inspirujące projekty w postaci stworzonych już wcześniej przez kogoś koncepcji w formie zdjęć lub wizualizacji.

 

moodboard

Moodboard możesz stworzyć zarówno w formie graficznej (przykład powyżej) jak i fizycznej (zdjęcie w dolnej części wpisu) zestawiając ze sobą próbki materiałów.

Moodboard graficzny

Forma graficzna może wyglądać jak zwykła wyklejanka wykonana w komputerze np. w programie Canva, czy Paint.net (oba programy występują w formie bezpłatnej, Canva ponad to jest dosyć intuicyjna w obsłudze) , lub z wycinków z wnętrzarskich czasopism i katalogów. Zestawiając obok siebie kolory, zdjęcia tkanin, mebli, lamp i dekoracji, a także materiałów tj. kafle czy panele podłogowe zobaczysz czy w swoim sąsiedztwie prezentują się korzystnie. Czy pasują do siebie i odpowiadają ulubionemu przez Ciebie stylowi.

Moodboard fizyczny

Mozesz też wykonać moodboard fizyczny. Polega on na zestawieniu obok siebie próbek materiałów tj. próbka farby, kafelki, tkaniny, tapety, czy podłogi. Sprawdzisz rzeczywistości czy wybrane materiały do siebie pasują. Jest to metoda o tyle trudniejsza, że wymaga zorganizowania w jednym miejscu kilku lub nawet kilkunastu próbek materiałów, które należy położyć obok siebie. Wymaga to zakupienia próbek od producentów lub wypożyczenia ich od dostawców czy salonów sprzedaży. Nie jest to jednak takie trudne. Najczęście można wypożyczyć wzorniki za kaucją.

To do czego zachęcam to udanie się do dużego salonu, który dysponuje szerokim asortymentem wykończeniowym i zestawienia moodboardu w salonie. Wówczas możemy też liczyćc na wsparcie pracownika salonu, który dodatkowo opowie o właściwościach materiałów. Posłuży nam wsparciem w doborze właściwych barw, faktur i deseni. Podpowie też jakie materiły będą najbardziej odpowiednie do Twoich potrzeb i adekwatne do budżetu.

Jeden podstawowy kłopot przy moodboardzie fizycznym jest taki, że raczej dotyczy on materiałów a nie wyposażenia. Jednak zdeydowanie zachęcam do tworzenia takich moodboardów.

moodbooard próbki

Jaki moodboard w pracowni projektowej?

W pracowniach projektowych wykorzystuje się obie formy moodboardu dla pokazania inwestorowi jaki potencjalnie efekt finalnie chcemy osiągnąć.  Najczęściej jako pierwszy powstaje moodboard graficzny. Jest on nieco bardziej rozbudowany i pokazuje zarówno materiały jak i meble w korespondencji z materiałami. Jako drugi powstaje moodboard fizyczny. Zestawiamy wówczas próbki proponowanych materiałów. W biurze projektowym jest to o tyle łatwiejsze, że projektanci i architekci po pierwsze biegle obsługują przeznaczone do grafiki programy komputerowe, a po drugie dysponują szeroką bazą próbek materiałowych.

Waga moodboardu jest naprawdę nie do przecenienia. Moodboard skłania do głębokiego przemyślenia swoich upodobań i potrzeb, ale też prowokuje do twórczego myślenia i pozwala na łatwiejsze wyobrażenie sobie efektu końcowego nawet bez modelu 3D czy wizualizacji.
Co najważniejsze możesz go stworzyć samodzielnie przy odrobinie zaledwie chęci i umiejętnosci.

Jeśli myślisz o samodzielnym zaprojektowaniu swojego wnętrza śledź nasz profil na instagramie

https://www.instagram.com/jmjinteriors_pl/
Tam znajdziesz inspiracje, wskazówki, i szybkie podpowiedzi.

Będziemy Cię też na bieżąco informować o nowych wpisach na blogu 🙂

Dziękuję za lekturę i życzę Ci miłego dnia.
Do usłyszenia wkrótce 🙂

Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą naszej pracowni wejdź na stronę.

https://www.jmjinteriors.pl/