Współpraca architekt i architekt wnętrz

Korzyści dla inwestora ze współpracy architekta z architektem wnętrz.

Jakie korzyści przyniesie Ci współpraca architekta z architektem wnętrz?

Czy warto pracować w takim zespole i na jakim etapie projektu domu zaangażować architekta wnętrz?
Dzisiaj o tym kiedy, projektując swój dom, włączyć w te prace architekta wnętrz i dlaczego warto to zrobić już na samym początku projektu architektonicznego.

Architekt wnętrz od początku czy na końcu?

Wydaje się, że zaangażowanie architekta wnętrz w prace projektowe może nastąpić na końcu lub gdy dom jest już gotowy. Oczywiście może być i tak. Projekt wnętrza nie straci na jakości estetycznej, nie będzie ani tańszy, ani droższy w opracowaniu, ale… im wcześniej zaangażujesz do pracy architekta wnętrz, tym taniej zrealizujesz wykończenie wnętrza domu i tym bardziej optymalnie wykorzystasz przestrzeń jaką dysponujesz. To samo tyczy mieszkań kupowanych u dewelopera, które nabywamy, gdy budowa jest w początkowej fazie realizacji. Wielu deweloperów umożliwia wprowadzenie tzw. zmian inwestorskich w ramach istniejącej liczby punktów bezpłatnie. Wykonanie ponadliczbowych punktów instalacyjnych odbywa się za dodatkową opłatą. Pomimo dodatkowego kosztu wykonania, jest to korzystniejsze niż wykonywanie zmian usytuowania punktów elektrycznych i hydraulicznych w mieszkaniu w standardzie deweloperskim. Dlaczego? A no dlatego, że nie płacimy za dodatkowe materiały, nie bruzdujemy w wygładzonych ścianach, nie kujemy w gotowej wylewce. Oszczędzamy pieniądze oraz, co często cenniejsze, czas i ograniczamy stres związany z poszukiwaniem fachowców na własną rękę.

Na czym jeszcze polega oszczędność?

Przy wsparciu architekta wnętrz podczas powstawania projektu architektonicznego, możesz w najdrobniejszym szczególe zaplanować wielkość swojego domu oraz rozplanowanie ścian wewnętrznych. Rozplanujesz usytuowanie sanitariatów, sprzętów AGD, RTV i głównych zabudów tak, aby zyskać jak największą funkcjonalność i wygodę. Usytuujesz otwory drzwiowe optymalnie i nie spotka Cię na etapie wykończenia wnętrz niespodzianka np. w postaci brakujących 7cm, aby zmieścić lodówkę wolnostojącą, ponadgabarytowe łóżko lub dużą zabudowę w sypialni w wymarzonej konfiguracji. Jeśli uważasz, że kwestie funkcjonalności i ergonomii powinien przewidzieć architekt projektujący bryłę domu, to oczywiście masz rację. To właśnie architekci komponują bryłę domu w taki sposób, aby w największym stopniu odpowiadała twoim oczekiwaniom, ale nie ich rolą jest wchodzenie w niuanse takie jak led pod wanną, podświetlenie witryny w gabinecie czy punktowe oświetlenie w holu. Często jest tak, że nawet Wy sami nie jesteście świadomi do końca swoich potrzeb. Czasami inwestor nie ma na tyle dużej wyobraźni, aby architekta powiadomić o wszystkich szczegółach. Bez tej wiedzy, cudów nie ma, dom może wymagać korekt w postaci dodatkowych wypustów oświetleniowych, gniazd wtykowych czy przyłączy hydraulicznych. Tymi detalami po nakreśleniu wnętrzarskich oczekiwań i złożeń stylistycznych zajmie się projektant wnętrz. Specjalista tak poprowadzi rozmowę , abyś był w stanie uświadomić sobie i wyłożyć wszystkie swoje potrzeby i oczekiwania względem projektu domu.

Szybciej, łatwiej, taniej i bez stresu.

Co więcej, przewidując na etapie projektowym stylistykę i oczekiwania funkcjonalno-estetyczne, oraz przygotowując podczas procesu budowy instalacje pod te oczekiwania, wykończenie domu ograniczy się jedynie do tych bardziej przyjemnych prac montażowych i okładzinowania. Nie będą potrzebne kosztowne, brudne i często wydłużające czas wykończenia, zmiany w punktach instalacyjnych. Architekt oraz architekt wnętrz pracując nad projektem wspólnie, będą też w stanie zaproponować Ci o wiele więcej ciekawych rozwiązań, np. dotyczących chociażby ukrycia niektórych elementów instalacyjnych, jak, np. rolety zewnętrzne z ukrytą kasetą, możliwość zamontowania zasłon sterowanych pilotem, czy rozwiązania tzw. inteligentnego domu. Niektóre z rozwiązań są możliwe do wprowadzenia jedynie na etapie budowy. Jeżeli nie mamy świadomości, że potrzebujemy danego rozwiązania w danym momencie, to może się okazać, że jesteśmy zmuszeni zrezygnować z jakiegoś pomysłu, ponieważ jego wdrożenie po wybudowaniu budynku jest już niemożliwe lub absurdalnie kosztowne, np. instalacja odkurzacza centralnego lub klimatyzacji.

Zatem, jeśli masz taką możliwość, zaangażuj architekta wnętrz już na samym początku projektowania swojego domu. W ten sposób ułatwisz proces projektowania, ale przede wszystkim zaoszczędzisz sporo cennego czasu, pieniędzy, nerwów i bałaganu.

Dziękuję za lekturę i zapraszam wkrótce.

Tymczasem zapraszam was do zapoznania się z projektami naszej pracowni i do wysyłania zapytań przez  formularz kontaktowy
Jeśli zaś szukacie sprawdzonego i doświadczonego biura architektonicznego zapraszam do JW Team Architekci.