mieszkanie na wynajem

Mieszkanie na wynajem część 1 – typ najmu i klient idealny.

Masz lokal i chcesz zarabiać na wynajmie? Przeczytaj koniecznie ten artykuł i dowiedz się jak przygotować mieszkanie na wynajem, aby było doskonałym źródłem dochodu.

Jedną z najbardziej stabilnych lokat kapitału w niepewnej rynkowej rzeczywistości jest ulokowanie go w nieruchomościach. Jest to dla wszystkich jasne i raczej nie budzi sprzeciwu, zwłaszcza, gdy już od wielu lat obserwujemy znaczny wzrost cen nieruchomości. Możesz zatem być pewny, że ulokowanie pieniędzy w grunty, działki, lokale użytkowe czy mieszkania to dobra inwestycja.

Jeśli zainwestowałeś w lokal mieszkalny warto, aby nie czekał , aż jego cena wzrośnie. Wykorzystaj jego potencjał i stwórz z niego dla siebie dodatkowe źródło dochodu. Warto przeznaczyć taką nieruchomość na mieszkanie na wynajem.

Jak przygotować lokal na wynajem, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał i zapewnić sobie stały dopływ klientów? Jak uchronić się przed zbędnymi i nadmiernymi kosztami związanymi z jego eksploatacją? I w końcu czy będzie to dla Ciebie prawdziwe źródło pasywnego dochodu, czy całkiem spory zakres dodatkowych obowiązków do wykonania?

Zapraszam do zapoznania się z pierwszym artykułem na ten temat.
Dzisiaj o typie wynajmu i określeniu klienta docelowego. To kluczowe w pracy nad przygotowaniem lokalu, który nigdy nie będzie stał pusty.

Najem krótkoterminowy a najem długoterminowy- wybierz typ najmu

Oznacza to, że powinieneś zdecydować, czy mieszkanie chcesz wynajmować na tzw. długi czy krótki termin.
Każdy z tych typów najmu pociąga za sobą konkretne obowiązki i zakres pracy oraz wymaga innego przygotowania.

W przypadku najmu długoterminowego jesteś w stanie obsłużyć lokal samodzielnie, począwszy od znalezienia najemcy po rozliczanie cyklicznych płatności. Nawet jeżeli najemcy zmieniać się będą raz na rok, czy co kilka miesięcy, to zakres prac i kontakt z Najemcą będzie dosyć ograniczony. Wpływy są regularne, określone z reguły jako stawka miesięczna, która jest waloryzowana najczęściej raz na rok. Dochód jest stały, ale nie tak spektakularny jak w przypadku najmu krótkoterminowego. Przy czym, przy obsłudze samodzielnej, nie musisz dzielić się z nikim swoim zyskiem, poza obowiązkami podatkowymi oczywiście. Warto jednak zaprzyjaźnić się z Panem Złota rączka, który będzie w razie potrzeby ogarniał bieżące naprawy. Niestety nie da się uniknąć podczas najmu. Można jednak zminimalizować ich ilość, o czym później.

Gdy rozważasz najem krótkoterminowy, temat jest nieco bardziej skomplikowany, a zakres obowiązków związany z obsługą lokalu zdecydowanie większy. Począwszy od konieczności prowadzenia regularnych działań marketingowych, po bieżące przyjmowanie zamówień, odpowiedzi na pytania klientów, rozliczanie noclegów, organizowanie regularnego sprzątania, napraw. Czasem nawet musisz zorganizować transport dla najemcy, w zależności od standardu obsługi jaki chcesz zapewnić.  W tym wypadku warto rozważyć zlecenie obsługi takiego lokalu firmom oferującym  profesjonalne administrowanie nieruchomościami na najem krótkoterminowy. Wówczas wszystkie wymienione powyżej obowiązki będą po stronie tej firmy. Taki typ najmu może przynosić naprawdę spore zyski, chociaż część z tych zysków zostanie w kieszeni Administratora.

Decyzja o typie najmu należy do Ciebie, ale jest też uwarunkowana lokalizacją,  metrażem i standardem budynku i wykończenia mieszkania.

Dla kogo mieszkanie na wynajem?  – określ grupę docelową  czyli Twojego klienta

Kiedy zdecydujesz o sposobie najmu powinieneś zastanowić się nad tym, komu chcesz wynajmować mieszkanie. Określenie tzw. grupy docelowej jest niezwykle istotne przy decydowaniu o tym jak wykończyć i wyposażyć mieszkanie na wynajem.

Jeśli zdecydowałeś się na najem długoterminowy, masz do wyboru kilka grup klientów, np.:

  • pary, młode małżeństwa, rodziny na tzw. „dorobku”
  • studenci
  • specjaliści, pracownicy kontraktowi, którzy zmieniają miejsce zamieszkania ze względu na aktualne miejsce pracy

Jeśli podjąłeś decyzję o wynajmie krótkoterminowym, Twoim klientem mogą być, min. :

  • ludzie biznesu, osoby podrużujące służbowo,
  • turyści z kraju i zagranicy

Rozpoznaj potrzeby Najemców

Każda grupa Najemców ma inne potrzeby i oczekiwania. I tak na przykład mieszkanie dla studentów będzie raczej większe, z kilkoma sypialniami, gdzie każdy z nich znajdzie swoje łóżko, biurko i szafę, współdzieląc kuchnię  i łazienkę oraz pokój dzienny z TV. Studenci będą liczyli na mieszkanie umeblowane i wyposażone we wszystkie podstawowe urządzenia i meble.  Z reguły oczekują niższych kosztów, więc nie musisz nastawiać się na bardzo wysoki standard wyposażenia. Postaw na funkcjonalność i wytrzymałość na pierwszym miejscu.

Mieszkanie na wynajem dla rodziny z dzieckiem, par, małżeństwa na dorobku  będzie raczej oczekiwane jako niezbyt drogie i niezbyt duże. Powinna tam się znaleźć odrębna sypialnia bądź pokój dla dziecka. Rodzice sami często wykorzystają rozkładaną sofę, jako miejsce codziennego spania. Najemcy będą liczyli jednak na niewysokie koszty najmu, lokalizację w pobliżu przedszkola lub szkoły, ewentualnie aktualnego miejsca pracy. Co do wyposażenia, bywa różnie, ale często oczekują jedynie podstawowego wyposażenia kuchni i łazienki oraz zabudów stałych. Pozostałe elementy chętnie wyposażają we własnym zakresie, aby uzyskać choćby namiastkę poczucia bycia u siebie i zagospodarowania przestrzeni na swój własny sposób. W tym wypadku warto wyposażyć mieszkanie w zabudowy stałe, a w przypadku reszty, dać pole do popisu Najemcom.

Nieco inaczej rzecz ma się gdy oferujesz najem dla pracowników kontraktowych zarówno wykonujących pracę fizyczną jak i pracowników wyższego szczebla. Niezbędne jest kompleksowe wyposażenie mieszkania. Ważne jest też to, aby zlokalizowane było ono w pobliżu miejsca pracy, czy biura.

W przypadku najmu krókoterminowego, nawet jeśli zamierzasz powierzyć zarządzanie nieruchomością firmie zewnętrznej, musisz również podjąć decyzję kto będzie Twoim klientem. Tutaj najbardziej istotne znaczenie będzie miała mówiąc wprost zasobność portfela. Jednym słowem, powinieneś określić czy celujesz w bardzo wymagającego klienta, którego stać na luksus, czy stawiasz na klienta z tzw. średniej półki.

Co jeszcze wpływa na właściwe określenie klienta?

Podstawą Twojej decyzji powinna być analiza potencjału nieruchomości, min. lokalizacji, standardu wykończenia budynku oraz kolejno z tego jaki chcesz przeznaczyć budżet na wykończenie i wyposażenie mieszkania na wynajem.

Zawsze w cenie jest mieszkanie w centrum. Takie lokum broni sama jego lokalizacja, ale jeśli celujesz w wymagającego klient musisz naprawdę się postarać i zapewnić mu w mieszkaniu warunki przynajmniej tak komfortowe jak w bardzo przyzwoitym hotelu. Znaczenie będzie miała tu nie tylko wygoda i funkcjonalność, ale tez estetyka i jakość wykończenia oraz design.

W przypadku klientów ze średniej półki oczekiwania też są duże, choć może nie konieczne jest tak spektakularne wykończenie pod względem designu, bardziej liczy się dobra lokalizacja  , funkcjonalność i wygoda.

Tak czy inaczej w dobie ogromnej konkurencji na rynku najmu krótkoterminowego, warto odpowiednio przygotować lokal odpowiadając na potrzeby i oczekiwania klienta, do którego kierujesz ofertę. Jest to kluczowe, aby mieszkanie cieszyło się dużym powodzeniem.

Podsumowanie

Przeanalizuj powyższe zagadnienia:

  • określ jakie są Twoje możliwości inwestycyjne
  • oceń potencjał nieruchomości
  • zdecyduj do kogo możesz i chcesz kierować swoją ofertę najmu
  • jaki rodzaj najmu krótko- czy długoterminowy chcesz oferować
  • czy sam będziesz obsługiwał swoją nieruchomość, czy oddasz ją w zarządzanie firmie specjalizującej się w administrowaniu takimi nieruchomościami.

Gdy rozważysz wszystkie aspekty, będziesz miał doskonałą podstawę do dalszej pracy.
Jeśli macie pytania zwiąazane z poruszonym tematem, piszcie w komentarzu.

O tym jak wykończyć mieszkanie na wynajem, aby nie ponosić zbędnych kosztów związanych z jego eksploatacją już wkrótce w kolejnym wpisie blogowym.

 

Zapraszam Was serdecznie i do usłyszenia wkrótce.

Miłego dnia:)

 

Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą naszej pracowni wejdź na stronę https://www.jmjinteriors.pl
Chcesz być na bieżąco? Polub nasz fanpage https://www.facebook.com/jmjinteriors/

i koniecznie obserwuj nasz profil na Instagramie https://www.instagram.com/jmjinteriors_pl/