Domowe biuro- wady, zalety, sposoby :)

W czasach gdy komunikacja między ludźmi odbywa się w dużej mierze poprzez internet, wielu z nas, nawet tych, którzy pracują na etacie, ma możliwość pracy zdalnej, co oznacza wprost, że mogą swoją pracę wykonywać w domu. Podobnie funkcjonują freelancerzy i wiele osób, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Dlaczego potrzebne nam domowe biuro? Przyświecają temu różne względy, np finansowe, gdyż nie ponosimy wówczas kosztów najmu biura, czy po prostu wygoda, bo do własnego biurka, pod warunkiem, że nie przyjmujemy klientów;) można usiąść w przysłowiowej piżamie.

Decydując się na pracę we własnym domu czy mieszkaniu musimy pamiętać o tym, aby przygotować odpowiednią przestrzeń do pracy. Oczywiście przestrzeń ta definiowana jest często możliwościami danego mieszkania czy domu, ale w każdym przypadku, jesteśmy w stanie wygospodarować mniejszy bądź większy kąt do pracy. Chcąc zrobić to dobrze należy doskonale przemyśleć nasze potrzeby i specyfikę wykonywanej pracy, oraz czas jaki spędzamy przy wykonywaniu obowiązków, a następnie skupić się na zapewnieniu sobie optymalnych do ich wykonywania warunków.

Co jest najistotniejsze w domowym biurze? Jak powinno wyglądać idealna domowa przestrzeń do pracy biurowej?

Najbardziej optymalnie jest, gdy na takie domowe biuro możemy przeznaczyć odrębne, nawet niewielkie pomieszczenie, które odgradza nas od domowych hałasów i wszelkich rozpraszaczy.

Przestrzeń ta może znajdować się niedaleko części dziennej, może na antresoli (tu inny poziom względem części dziennej domu powoduje wyizolowanie nas od domowej codzienności). Może to być również pomieszczenie znajdujące się w podpiwniczeniu, pod warunkiem, że znajduje się tam okno. Dobre doświetlenie oraz wentylacja przestrzeni pracy jest jednym z najistotniejszych elementów wpływających na wydajność oraz na komfort jej wykonywania.

domowe biuro

Osobne pomieszczenie biurowe

Gdy nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na cele biurowe, często spotykanym rozwiązaniem jest połączenie funkcji biurowej z pokojem gościnnym, który na co dzień nieużywany, świetnie nadaje się do pracy i staje się dobrze wykorzystaną multifunkcyjną przestrzenią.

domowe biuro

Biuro w pokoju gościnnym

Musimy mieć świadomość tego, że praca w domowy biurze nie może swoją jakością i wydajnością odbiegać od pracy w biurze zewnętrznym, więc należy sobie zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do tych nazwijmy je „oficjalnych”. Pamiętajmy o odpowiedniej wielkości i wysokości biurku. Oczekiwania i wymagania dotyczące biurka będą inne dla każdego użytkownika w zależności od specyfiki pracy, ale miejmy świadomość, że mamy ogromny wybór w tej materii. Biurka z unoszonymi blatami, pozwalające pracować w pozycji stojącej, z pochylanym blatem, które wymuszają prawidłową postawę ciała podczas siedzenia. Istotne są też elementy takie jak szuflady, szafki czy wysuwane panele służące do przechowywania niezbędnych nam dokumentów, sprzętów, np. drukarek w obrębie biurka. Niemniej ważna jest estetyka i jakość jego wykonania. Aby służyło nam ono przez wiele lat musi być wykonane z drewna lub dobrej jakości płyty oklinowanej. Najlepiej jest szukać biurka w sklepach z meblami biurowymi, bo mamy wówczas pewność, że są one przygotowane do codziennego i wieloletniego użytku, lub wykonać biurka na zamówienie. Bezwzględnie również godne uwagi ale i specjalnej troski są stare, drewniane, może zabytkowe meble gabinetowe.

Kolejny element to krzesło czy fotel obrotowy. Stylistyka to jedno, bo należy ją dostosować do otoczenia w naszym domu, nowoczesnego , skandynawskiego czy gabinetowego stylu. Niemniej jednak najistotniejsza jest jego funkcjonalność wygoda i ergonomiczny kształt. Rynek oferuje szeroki wachlarz asortymentu począwszy od zwykłych tapicerowanych krzeseł obrotowych po fotele gabinetowe oprawne w skóry, ale także niezwykle ergonomiczne, fotele biurowe, które wyglądają może nieco „kosmicznie”, ale komfort siedzenia na regulowanym w każdej płaszczyźnie fotelu, dopasowującym się do naszej sylwetki i ciężaru, jest nie do przecenienia, zwłaszcza gdy spędzamy w pozycji siedzącej wiele godzin dziennie. Niektórzy decydują się na siedzenie na mniej oczywistych siedziskach, np. alternatywnym rozwiązaniu jakim jest klęko-siad lub piłka gimnastyczna. Poza zwyczajnie użytkową funkcją, mamy tu także element poniekąd rehabilitacyjny.

Nie mniej istotne są takie aspekty jak meble do przechowywania, systemy segregacji przewodów, których plątanina często jest zmorą domowników, zwłaszcza tych nietolerujących kurzu, i oczywiście oświetlenie. Tu w kilku słowach jedynie naświetlę temat. Ważne jest aby oświetlenie było wielostrefowe, tzn. sztuczne światło musi padać z kilku miejsc w zależności od potrzeb i pory dnia. Możemy do tego celu wykorzystać oświetlenie ogólne sufitowe, oświetlenie z lampy stołowej/ biurkowej lub podłogowej z regulowanym ramieniem, oświetlenie boczne zamiast sufitowego, itd. Temat jest niezwykle obszerny, ale to na co warto zwrócić uwagę to strefowość światła, odpowiednie natężenie światła oraz jego barwa zależna od indywidualnych przyzwyczajeń i potrzeb, najczęściej pomiędzy 3000-4000 Kalwinów. Pamiętajmy, ze najważniejsze jest takie ustawienie biurka, aby w ciągu dnia służyło nam jak najlepiej światło dzienne.

Rozwiązaniem mniej pożądanym, ale czasem koniecznym, gdy ograniczają nas możliwości metrażowe, jest przygotowanie aneksu biurowego w przestrzeni dziennej, tj. salonie, holu, lub czego nie doradzam, ale czasem po prostu nie ma innej rady, w sypialni. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Biuro w salonie nie zapewnia nam oczekiwanego przy pracy spokoju i utrudnia skupienie się oraz znacząco ingeruje w przestrzeń aranżacyjną pokoju dziennego, ale dobrze zaaranżowane może dawać całkiem ciekawe efekty stylistyczne, pozwala na przynajmniej częściowy udział w życiu rodziny nawet podczas pracy. Jest to rozwiązanie dla osób z wysoką umiejętnością skupiania się na zadaniu nawet w warunkach ogólnego zamieszania. To taka trochę praca w open space 🙂 Wykorzystujemy wówczas wszelkiej maści przepierzenia służące podziałowi przestrzeni, wnęki na ustawienie biurka i krzesła, korzystamy z wielofunkcyjnych mebli, np. biurek chowanych w zabudowach meblowych, itp.

Biuro w domu

Aneks biurowy w pokoju dziennym

Jednak gdy praca wymaga od nas częstych rozmów przez telefon czy telekonferencji, podczas których w tle nie powinny być słyszane odgłosy domowego zamieszania, wówczas warto zastanowić się nad aneksem biurowym w sypialni. Plusem takiego rozwiązania jest bezwzględnie większy spokój podczas pracy. Co więcej biuro nie determinuje aranżacji głównej części mieszkania. Niewątpliwie należy wówczas przyjąć, że pracujemy głównie w ciągu dnia, aby np. nie zaburzać spokoju podczas nocnego odpoczynku partnerowi (acz znam grupę ludzi, którzy w sypialni uwielbiają pracować w nocy). Zasadniczym minusem biura w sypialni jest to, iż zaburzamy podział na strefy funkcjonowania w mieszkaniu, mieszają się przestrzenie pracy i wypoczynku i trudno jest zachować równowagę pomiędzy tymi dwiema sferami życia, które powinniśmy starać się wyraźnie rozdzielać.

Biuro w domu

Temat jest bardzo szeroki i zahacza o ogromny zakres wiedzy min. z ergonomii, funkcjonalności, psychologii pracy, i wielu innych dziedzin, stąd nie sposób wyczerpać temat w trakcie jednaj wypowiedzi. Należy jednak pamiętać, aby przy urządzaniu domowego biura poza jego estetyką skupić się na tym, by było ono dla nas komfortowe i zapewniało nam bezpieczną i wydajną pracę.