Jak wygląda projekt wnętrza we współpracy on-line i czy warto z niego korzystać?

Jeżeli planujecie do projektu swojego wnętrza zaangażować projektanta lub architekta wnętrz, to wiecie, że macie różne opcje co do rodzaju współpracy. Jedną z nich jest współpraca on-line i właśnie o niej dzisiaj.

Jak wygląda współpraca on-line? Czym się rożni, a czym nie od współpracy bezpośredniej? No i czy warto współpracować on-line ?
Przeczytaj, a dowiesz się „czym to się je” 🙂

Co do samego procesu projektowego współpraca on-line niczym nie różni się od procesu projektowego realizowanego we współpracy bezpośredniej.

Jak wygląda proces projektowy pisałam już na blogu w artykule

Przypomnę krótko etapy projektowe:

 • wywiad z klientem, podczas, któego Inwestor określa swoje preferencje stylistyczne, oczekiwania co do funkcjonalności wnętrza oraz zakładany budżet.
 • inwentaryzacja, czyli opomiarowanie wnętrza oraz ewidencja przyłączy hydraulicznych, elektrycznych , itd.
 • moodboard – tablica nastroju, ustalenie kierunku stylistycznego wnętrz
 • komputerowy model 3D
 • wizualizacje wnętrz
 • dobór materiałów i elementów wyposażenia
 • rysunki wykonawcze dla ekipy wykończeniowej, stolarzy, itd.
 • tabelaryczne zestawienie istotnych elementów wykończenia i wyposażenia wnętrz
 • przekazanie projektu inwestorowi, opcjonalnie ekipie wykończeniowej.

Każdy z wymienionych etapów ma miejsce podczas pracy nad projektem  zarówno we współpracy bezpośredniej jak i we współpracy on-line. Na czym polega różnica? Na sposobie realizacji niektórych etapów tego procesu. Różnic tych wbrew pozorom jest zaledwie kilka.

 

Spotkania? Tak, ale on- line.

No właśnie, spotkanie podczas, którego uściślamy warunki współpracy oraz przeprowadzamy wywiad z klientem odbywa się przez komunikator internetowy. Nie siedzimy przy jednym stole, ale widzimy się, możemy także widzieć to, co na ekranie projektanta, jeśli jest taka potrzeba, dzięki możliwości udostępniania ekranu. Ze strony klienta nie wymagane są do tego żadne skomplikowane urządzenia. Wystarczy telefon komórkowy lub komputer z zainstalowanym komunikatorem. Ja korzystam ze Skype i jest to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza. Przychodzi ono z pomocą wielokrotnie podczas współpracy on-line , ale także bardzo często przy projekcie realizowanym w tzw. współpracy bezpośredniej.

 

Inwentaryzacja – klient bierze miarkę w swoje ręce 🙂

Często projekty wnętrz powstają na bazie projektu architektonicznego czy dokumentacji projektowej uzyskanej od dewelopera, gdy nie ma fizycznej możliwości przeprowadzenia inwentaryzacji z natury. Dzieje się tak np. wówczas, gdy budynek jest jeszcze w fazie budowy. Jednakże, jesli budynek już istnieje wykonywana jest inwentaryzacja z natury. W przypadku współpracy on-line Inwestor, uzbrojony przez projektanta w jasne wytyczne, instrukcję, lub nawet karty pomiarowe wybiera się na budowę i dokonuje pomiaru wnętrz samodzielnie. W przypadku współpracy bezpośredniej to projektant inwentaryzuje wnętrze. I to właśnie jedna z istotnych różnic w sposobie realizacji projektu. Są jednak z tego tytułu wymierne korzyści, o czym później 😉

 

Zarówno stworzenie tablic stylistycznych w postaci moodboardów, tworzenie modelu 3d czy wizualizacji nie wymaga fizycznej obecności Inwestora.  To samo dotyczy wykonywania rysunków wykonawczych czy samego zestawienia elementów wykończenia i wyposażenia. Jego udział niezbędny jest oczywiście przy omawianiu propozycji, dyskutowaniu zmian i alternatywnych rozwiązań w projekcie i tu znów wspierają nas komunikatory z możliwością udostępniania ekranu, które pozwalają na swobodna komunikację i oglądanie modelu, czy wizualizacji, rysunków, w taki sposób jakbyśmy patrzyli w monitor projektanta bez absolutnie żadnej straty dla jakości i wartości projektu. Mamy natomiast ten komfort, że możemy tę dyskusję prowadzić z własnej kanapy z kawą w swoim ulubionym kubku: ) Nie tracimy czasu i energii na dojazd do pracowni, możemy też ustalić bardziej elastyczne godziny spotkań.

 

Dobór materiałów

Kwestią, która realizowana jest w inny sposób niż w projekcie bezpośrednim jest dobór materiałów do projektu. W projekcie realizowanym w sposób tradycyjny część materiałów dobieramy w pracowni, część podczas wspólnych wizyt w salonach sprzedaży. W przypadku współpracy zdalnej materiały oraz elementy wyposażenia prezentowane są Inwestorowi przez internet, ale co do istotnych elementów takich jak  kafle , podłogi, kolory farb, tapicerki, itd.  inwestor udaje się samodzielnie do danego salonu i ogląda je „na żywo”. Warto notować swoje wątpliwości i obiekcje, po to, aby projektant mógł szybko i sprawnie zaproponować alternatywę.

 

Przekazanie projektu

Samo przekazanie projektu odbywa się w formie przesłania plików PDF mailem lub na wskazany serwer ftp tak, aby Inwestor mógł wydrukować pliki samodzielnie.

 

Projekt on-line daje nam sporo korzyści.

 • komfort i bezpieczeństwo.
 • oszczędność czasu i energii, bo nie musisz dojeżdżać do pracowni.
 • możliwość bardziej elastycznych godzin spotkań.
 • możliwość współpracy z projektantem, którego wybrałeś, którego prace Ci się podobają, a nie jest z twojego rejonu.

I po wtóre, z reguły niższą cenę. W mojej pracowni to -20%, które możesz przeznaczyć na zakup chociażby części wyposażenia czy dodatków.

 

Tak więc warto? Warto!

 

Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą JMJ Interiors zapraszam na stronę oferty

 

A co, jeśli uznamy jednak, że współpraca bezpośrednia to jest to z czego nie chcemy rezygnować, a wiemy, że nasze kontakty muszą być aktualnie ograniczone? Co zrobić? Warto obecnie pracować nad koncepcją projektową i rysunkami technicznymi na podstawie projektów architektonicznych, a po unormowaniu sytuacji przystąpić do weryfikacji projektu w rzeczywistości i dopracować kwestie techniczne i materiałowe. Zapewnimy sobie tym samym krótszy czas na uzyskanie projektu po ustabilizowaniu sytuacji, i nie wstrzymamy wykończenia naszych wnętrz przez dłuższe oczekiwanie na powstanie projektu od zera 🙂

Jaka forma jest Wam bliższa? 

Zapraszam was do zapoznania się z projektami pracowni i do wysyłania zapytań przez formularz kontaktowy formularz kontaktowy