Granat we wnętrzu – modny, elegancki, ponadczasowy kolor

Granat we wnętrzu- uniwersalne i ponadczasowe rozwiązanie.

Jego wielki powrót na salony (i nie tylko) cieszy mnie bardzo. Jestem przekonana, że zagości we wnętrzu naszych mieszkań i domów w tak wielu odcieniach i na tak długo jak zagościły w nich szarości i biele.

Moje uwielbienie do granatu we wnętrzu już deklarowałam. Kocham wszelkie wariacje na jego temat, szafiry, denimy, navy blue czy ultramaryny. Różne intensywności, na wszelkich materiałach, w różnych miejscach i elementach. Często w swoich aranżacjach go używam, czasem może nadużywam, ale cóż, kocham ten kolor i już !

Moje ostatnie projekty z granatem w roli głównej możecie obejrzeć tutaj : https://jmjinteriors.pl/gallery

Granat we wnętrzu – co za nim przemawia?

Granat jest kolorem, który fantastycznie współgra z wszelkimi fakturami oraz wieloma kolorami. Rewelacyjnie sprawdzi się w korespondencji z bielą, szarością, ale także głęboką zielenią i złotem. Świetnie zda egzamin w połączeniu ze srebrem. Stanowi, zaryzykuję twierdzenie, niemalże tak uniwersalne tło jak czerń, biel czy szarość.

granatowa sofa

W zależności od odcienia i nasycenia barwy możemy go łączyć właściwie z każdym kolorem, nawet subtelnymi pastelami, pudrowym różem czy błękitem.

Moim ulubionym połączeniem jest korespondencja odcieni granatu z wszelkimi wybarwieniami drewna od jasnych buków po ciemne mahonie.

ciemny granat we wnętrzu i drewno

Naturalne wybarwienie i struktura stwarza eleganckie zestawienie, do wykorzystania we wnętrzu klasycznym tak samo jak w nowoczesnym czy loftowym. Odcienie granatu lubią towarzystwo głębokich struktur nie tylko drewnianych. Świetnie zagrają z wciąż modnymi betonami.

granatowa sofa loft

 Ta uniwersalność powoduje, także że odcienie granatu od morskich przez atramentowe, denimy, szafiry po szarogranatowe odcienie znajdą zastosowanie we wnętrzach klasycznych oraz nowoczesnych, loftowych i skandynawskich. Sky is the limit chciałoby się rzec.

Do jakich wnętrz granat?

Z racji tego, że granat jest odcieniem chłodnym i w założeniu osłabia łaknienie nie polecany jest w jadalniach i kuchniach (ja, jak wiecie łamię tę zasadę 🙂

granat we wnętrzu kuchni

Świetnie natomiast sprawdzi się w łazience i sypialni. Kolor granatowy, jak donoszą kolorystyczni eksperci, ma właściwości kojące, uspokajające, przebywanie w otoczeniu granatów skłania do refleksji, wycisza. W sam raz na sypialniane i łazienkowe klimaty. Ponadto granat na ścianie dodaje jej głębi, zatem nie należy się go bać nawet w niewielkich pomieszczeniach. Trzeba go jednak używać w odpowiednim miejscu i ilości, a pięknie optycznie skoryguje nam wnętrze.

granatowa łazienka

Na czym ten granat?

Granat we wnętrzu może pojawić się  na ścianie, np. w postaci głębokiego odcienia farby lub na tapecie. Poniżej kilka propozycji wartych uwagi.

Po świetne tapety, poduchy i przepiękne dekoracje okien zaglądajcie do Małgosi z Decore Atelier http://www.decoreatelier.pl/portfolio-item/poduszki-i-narzuty/

tapeta granatowa

Sprawdzi się też w dekoracjach jak zasłony i poduchy , oraz meblach, i nie mam tu na myśli tylko sofy, ale też stoły, fronty szafek. Popatrzcie na przedstawione wyżej propozycje, a przekonacie się, że stosować można go naprawdę wszędzie i na wiele sposobów. Co najważniejsze ten kolor nie męczy, jest zawsze odświeżający i kojący. I jaki elegancki, prawda?

Miłego dnia 🙂

Kto już może pochwalić się granatami w swoim domu? Piszcie jak wykorzystujecie ten kolor w swoich wnętrzach. 

 

Dziękuję za lekturę i zapraszam ponownie już wkrótce.

Jeśli chcesz zobaczyć moje najnowsze projekty , zajrzyj na stronę https://www.jmjinteriors.pl
aby być na bieżąco polub fanpage https://www.facebook.com/jmjinteriors/